Florbal - děravý míček je stále populárnější

21. dubna 2008 v 12:28 | Peter06 |  Jaký sport?
Florbal je sport, který mezi sebou hrají týmy o pěti lidech plus jeden brankář. Takto sestavené mužsto se postaví na parketové pole o rozměrech 40x20 metrů a je ohraničeno mantinely o výšce 50 cm. Dále už netřeba tento sport nějak hlouběji představovat, neboť každý z vás o něm alespoň jednou slyšel, a jsem si jist že většina kluků si nejméně jednou zkusila držet v rukách florbalovou hokejku. V následujících několika odstavcích se vám pokusím nastínit něco z pravidel tohoto sportu, také něco z historie a v neposlední řadě byste se odě mě měli dozvědět, v jakých zemích se tento sport těší největší popluaritě.

Historie
První obdoba florbalu vznikla nejspíše v Americe, odkud také pochází i děravý míček. Při jednom baseballovém tréninku totiž američané používali míček, jenž byl nadmíru podobný dnešnímu florbalovému, avšak měl asi dvojnásobnou velikost. Florbal jak ho známe se tedy zrodil až v sedmdesátých letech v Evropě, konkrétně pak v zemích skandinávského poloostrova (Švédsko, Norsko, Finsko), kde doteď patří mezi nejoblíbenější sporty. Skandinávčané vycházeli při vymíšlení florbalu s tzv. bandy hokeje, což je nám naprosto neznámý sport křižující mezi sebou pozemní a in-line hokej. V roce 1986 se zrodila mezinárodní florbalová federace (IFF), která o deset let později pořádala vůbec první Mistrovství světa v tomto sportě, které se uskutečnilo (jak jinak než) ve Švédsku. MS 08 se bude pořádat u nás, hlavním dějištěm se stane O2 aréna ve dnech 13. a 14. prosince. Lístky už jsou k sehnání...:)
Pravidla
Pravidla florbalu jsou velice jednoduchá, něco z nich jsem vám už prozradil na začátku, takže kromě toho, že se hraje v pěti lidech (existuje ženská a mužská odrůda sportu), každý mající krátkou hokejku s děravou čepelí, brankářem, jediným hráčem bez hokejky, hajícím branku o výšce 115 cm a šířce 160 cm. Hráči mají za úkol ve třech třetinách (každá 20 minut) dostat děravý míček co nejvícekrát do bány soupeře. Každé mužsto může na soupisku napsat maximálně 20 hráčů a trenér si může jednou za zápas vybrat oddechový čas. Florbalová hůl, posléze její čepel nesmí být zahnutá o více než 3 cm.
Popularita sportu v Evropě
Samozřejmě, že na tradiční sporty jako fotbal a hokej florbal asi nikdy nedosáhne, i tak se hlavně u mladých dočkává velké oblibě. S hokejem ho pak můžeme srovnávat jen ve Švédsku, jehož tamní reprezentace již posedmé v řadě odjížděla s MS se zlatými medailemi na krku. Když odjedeme mimo skandinávii, napadá mě další země, ve které je tento sport velice oblíbený. Myslím teď Švýcarsko. Tam si nejdříve rozjeli vlastní florbalová pravidla - brankář s hokejkou, a jen tři hráči v poli. Po založení IFF však od tohoto svéhlavého pojetí upustili a Švýcarsko je bráno jako další florbalová velmoc.
České země a Florbal
A nakonec jsem si nechal prostor pro tuzemáky. Ačkoliv florbal je u nás stále jen amatérský sport, nevedeme si zase tak zle. Před dvěma lety jsme na MS ve švédsku podlehli v zápase o třetí místo Švýcarům 9:4, ovšem i takový výsledek byl z hlediska zkušeností pro náš celek nesmírně důležitý. Florbal u nás získává hlavně v mládežnických soutěžích velkou oblibu, je pravidelný sport meziškolních turnajů. O první místa naší nejvyšší florbalové ligy se každou sezónu perou dva kluby - Tatran Střešovice (10x mistr ligy) a Pepino Ostrava.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama