J.K. Rowlingová

21. dubna 2008 v 12:31 | Peter06
Jestliže vás zajímá něco ze života této spisovatelky, která stojí za všemi díly Harryho Pottera, čtěte dále, neboť krátký životopis by vám jí měl trochu více odhalit.
Joanne Kathleen Rowlingová - fotografie

Joanne Kathleen Rowlingová se narodila v létě 31.7.1965 v anglickém Gloucestershiru rodičům Anne a Peterovi. V roce 1971 se stěhovali, jejich novým působištěm se stal Winterbourne, kde si Joanne a její sestra Di se svými novými kamarády hrály na kouzelníky. Obzvláště pak s chlapcem jménem Ian Potter a jeho sestřičkou Viky zažily spoustu legrace.
V roce 1974 se celá rodina odstěhovala do městečka Chepstow ve Walesu. Joanne v tamní škole rozhodně nebyla spokojená, a tak se začíná zajímat o literaturu. Její nejlepší kamarád se jmenoval Sean Harris, který často a rád o poledních přestávkách vyprávěl spolužákům smyšlené příběhy. V mnohém pak připomíná Rona Weaslyho. Joanne se nechala slyšet, že Hermiona je tak trochu jejím vlastním autoportrétem, neboť také byla ve škole "zarputilá šprtka".
V 18 letech studuje na univerzitě v Exeteru francouštinu a biologii a během studií odlétá na rok do Paříže, aby tam pracovala jako asistentka učitele.
Na skolnku devadesátých let pracuje jako úřednice ve známé firmě Amnesty Internacional, později také jako sekretářka v jedné Machesterské firmě, ale práce jí moc nebaví a tak ve volném čase píše povídky. Při jedné z večerních cest z Manchestru do Londýna se jí v hlavě zrodil nápad na Harryho Pottera.
A tak to vlastně celé začalo, jenže jí zasáhne rodinná tragédie - smrt matky. Odjíždí pracovat jako učitelka angličtiny do portugalského Porta, kde po odpolednech píše a dává dohromady několik verzí první kapitoly Harryho Pottera a kamene mudrců - prý jich vzniklo až 10. V roce 92 se vdává za portugalského novináře a televizního zpravodaje a o rok později se jim narodila dcera Jessica. Jméno prý Jessica dostala podle svého vzoru - novinářky a levicové aktivistky Jessicy Mitfordové. Manželství s portugalcem se na Vánoce 1993 rozpadá a po rozvodě Joanne odjíždí i s malou dcerkou zpět do Británie. Konkrétně pak do Edhinburgu za svou sestrou Di, studentkou práv.
V roce 1994 svůj příběh o dětském kouzelníkovi vyprávi sestře, která je z něj nadšená. Joanne je na tom ale finančně velmi špatně, žije jen z podpory a tak svůj román přepisuje jen na starém psacím stroji. Což musela ještě jednou opakovat, neboť neměla peníze na skopírování svého díla (320 stran). Svůj rukopis rozešle do několika anglických nakladatelství a čeká na odpovědi už jako učitelka francouzštiny.
Vydavatelům připadá příběh moc dlouhý, přesto se literárnímu agentovi Christophru Littlovi podaří najít pro něj nakladatelství - Bloomsbury. V únoru 1997 se Joanne dočká vysoké finanční podpory od nadace pro dětské autory Scottish Arts Council, které jí věnuje 8 000 liber na stipendium. Rowlingová tedy kupuje počítač a začíná psát druhý díl. V červnu 97 vychází oficiálně první díl Harryho Pottera. V září byl rukopis prvního Harryho Pottera v New Yorské aukci vydražen za 105 000 dolarů, což je u děstké knihy naprosto nevídané.
O rok později vydává J.K. druhý díl svého kouzelníka, Harry potter a Tajemná komnata. A přesně o další rok (1999) pozdějí vychází třetí díl - Harry Potter a vězeň z Azkabanu. V červenci 1999 se všechny tři díly Harryho Pottera usazují na prvních příkách prodejnosti v prestižním deníku The New York times, a to samé se opakuje i v Holandsku, Německu, Francii, Švédsku a Norsku. Malý úspěch knihy byl zaznamenán v Turecku. Taktéž byl přijat i ve Finsku, Itálii a Španělsku.
Hoolywodská filmová společnost Warner Brothers skupuje filmová práva na natočení prvních dvou dílů série. Rowlingová klade požadavky na to, aby byl natočen hraný film a aby dostala scénář ke schválení. Požaduje také věrné zpracování famrfpálu, tak oblíbené hře v kouzelnickém světě. Projevuje také přání, aby Hagrida (bradavického hajného) hrál Robbie Coltrane, což se jí splní.
V roce 2000 se dostává na 24. místo nejlépe placených lidí světa podle magazínu Forbes. Za ní se umístila například zpěvačka Cher. V lednu 2000 se scénarista Steve Kloves pouští do scénáře k prvnímu filmu o Harrym Potterovi. Téhož roku u nás také vychází pod záštitou Albatrosu první díl Harryho Pottera a kamene mudrců.
Celkem se ve světě prodalo 35 milionů výtisků prvních tří dílů bradavického čaroděje, všechny díly byly přeloženy do stejného počtu jazyků a jen v Neměcku náklad přesáhl 1 milion kusů. Rowlingová je brána za třetí nejbohatší ženu v Británii.
V Anglii a v USA vychází ještě v roce 2000 čtvrtý díl (harry Potter a Ohnivý pohár). V srpnu 2000 byl vybrán pro hlavní roli ve filmovém Potterovi vybrán Daniel Rdcliffe. V říjnu u nás vyšla druhá kniha o Harryho Pottera a třetí se čtvrtou na sebe nenechaly dlouho čekat, když vyšly o rok později. O překlad do češtiny se postaral Vladimír Medek s jeho bratrem Pavlem, který počeštil třetí díl.
Na přelomu dubna s květnem 2003 se Joanne narodil syn, jehož otcem se stal Joannin druhý manžel, anglický lékař Neil Murray, se kterým je doteď vdaná.
J.K. Rowlingová prohlásila, že Harry Potter bude mít 7 dílů a ten poslední vyšel v roce 2007. Spekuluje se o smrti Harryho Pottera, co je pravda, se ukáže až po přečtení knihy...:). Něco o této knize si můžete ostatně přečíst v článku Harry Potter a Relikvie smrti tohoto čísla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama