Motocykly - Historie

21. dubna 2008 v 12:28 |  Historie motocyklů
Moje představa je, že bychom tu v časopise rozjeli takový malý seriál o motocyklech. V prvním díle bychom vám odtajnili něco o jejich historii, v druhém by pak padla řeč na druhy motocyklů a v dalším díle například něco o profesionálním závodění. Úvodem se tedy pojďme zabývat historií, která, ač nebude dlouhá, tak o to víc by měla být zajímavá...:)
Poznámka: Jak už víte, časopis se ruší, a tak bohužel nemůžeme skvělý nápad na seriál o motocyklech rozjet.

Motocykl je dvoukolový dopravní prostředek, jenž se ovládá řídítky a je úzpůsoben na jízdu jednoho, maximálně dvou lidí. Motorku pohání spalovací, nebo elektrický motor. Kola jsou umístěna za sebou, motor a řadící jednotka mezi nimi. Toť nezbytná definice, teď zabrusme do historie těchto dopravních prostředků.
Historie
První motocykl všech dob mají na svědomí pánové Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach, kteří se o jeho sestrojení pokusili v roce 1885. Takový prototyp berme jako úplně první motocykl, neboť byl poháněn benzínem, nikoliv jako u jeho úplného předchůdce, který jezdil na vodní páru.
Nešťastný byl pro motorky hlavně fakt, že Daimler se věnoval konstrukci automobilů a hlavně pak motorů, takže sestrojení motorky bral pouze jako testování svého nového motoru. Přesto se však vývoj motorek zrychlil, ze sériovou výrobou začala neměcká firma Hildebrand a Wolfmüller v roce 1894.
V čechách se o uplatnění "motorových dvoukolek" starali hlavně Václavové Laurin a Klement, kteří svůj první motocykl představili světu v roce 1899. Pak však následovala 1. světová válka a zastavení civilní výroby motorek. Ve 2. světové válce hrál motocykl naopak velkou roli při vojenských operacích, kdy ho hojně využívala německa armáda při svých "bleskových válkách" (blitzkrieg). Do rukou prostých lidí se řídítka motorky dostala opět až po pádu Berlína.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama